Powstawanie kolorów to temat, o którym mówi się niewystarczająco dużo, czego przykładem jest koło barw. Jak łączyć kolory, aby osiągnąć wymarzony efekt? Wspomniane koło odgrywa niemałą rolę.

Koło barw jak łączyć kolory? Odpowiedzi na te pytania mocno się ze sobą wiążą. Trzeba wiedzieć, że koło to jest modelem poglądowym, który pozwala zrozumieć podstawowe zasady łączenia kolorów czy wręcz powstawania barw.

Koło barw – jak łączyć kolory znajdujące się na kole?

Najlepiej zacząć od początku, czyli tego, że zawsze potrzebny jest porządek. Można pokusić się o stwierdzenie, zgodnie z którym koło kolorów jest szansą na to, aby o taki porządek zadbać. Naturalnie wszystko powinno się jednak robić z umiarem. Nie każde połączenie przynosi satysfakcjonujące rezultaty.

To wszystko może wydawać się mniej lub bardziej skomplikowane. Niemniej jednak wszystko sprowadza się do znajomości pewnych zasad. Zasad, dzięki którym stylizacje mogą stać się modne, efektowne i niebanalne. Pamiętajmy też o tym, że na koniec najważniejsze jest to, aby kolory tworzyły ciekawą kompozycję.

Podstawowa funkcja koła

Oryginalne koło składa się z czterech podstawowych kolorów. Chodzi o kolor czerwony, żółty, zielony i niebieski. Mieszanie się tych kolorów przekłada się na powstawanie pozostałych barw. Wymienione kolory to barwy podstawowe.

Za podstawową funkcję koła uznaje się pomoc w doborze palety kolorów. Nie może być chaosu, ale jednocześnie potrzebne jest coś przyjemnego dla naszego oka. Warto też zdawać sobie z tego sprawę, że doskonałe koło barw świetnie sprawdza się podczas korzystania z codziennych stylizacji.

Dopełnianie kolorów – kolory pokrewne

Kolory podstawowe mogą tworzyć koło barw, ale tak być nie musi. Aczkolwiek spójrzmy teraz na kwestie kolorystyczne z zupełnie innej strony. Jak odczytać koło barw? Jak łączyć kolory, żeby do siebie pasowały?

Zacznijmy od tego, że całe spektrum barw można podzielić na kolory chromatyczne i achromatyczne. Wypada też odnotować, że jest to podział na barwy kolorowe i naturalne. Barwy naturalne to odcienie szarości oraz biel i czerń. Przy barwach chromatycznych można mówić o podziale na podstawowe (czyli czerwoną, niebieską i żółtą) oraz pochodne. Barwy pochodne powstają w wyniku zmieszania ze sobą dwóch kolorów podstawowych. Jeśli chodzi o właściwe połączenie, kolor pomarańczowy powstaje z zestawienia barwy czerwonej i żółtej. Zieleń to z kolei zmieszanie się koloru niebieskiego i żółtego, natomiast fiolet powstanie je ze zmieszania się koloru czerwonego i niebieskiego.

Warto też wiedzieć, że w kontekście łączenia barw można usłyszeć o kolorach pokrewnych. Nazwa ta wielu osobom może nic nie mówić, ale wyjaśnienie jest naprawdę proste – kolory pokrewne to te, które na kole barw leżą obok siebie.

Wybór koloru ścian – aranżacja wnętrz

Zasady mieszania kolorów są istotne, ale dobrze jeszcze zastanowić się nad tym, w jakich okolicznościach można z tych zasad korzystać. Wystarczy zwrócić uwagę na łączenie kolorów w aranżacji wnętrz.

Na początek należy skupić się na tym, że znaczenie ma wiele różnych barw. Dopiero później koło. Jak łączyć kolory? Pytanie istotne, ale trzeba też wiedzieć np. o tym, że barwy ciepłe bardziej przyciągają wzrok niż barwy zimne. Dobieranie kolorów to proces, który wymaga dbałości o detale. Można też rozmawiać o kolorach jasnych i ciemnych czy też czystych lub zgaszonych. Do tego spójrzmy sobie na taki kolor niebieski – ile odcieni ma ten kolor? Na pewno bardzo dużo. Odcienie tego samego koloru sprawiają, że za jedną barwą skrywa się wiele innych.

Niezwykle istotne w tym wszystkim jest też uzyskanie właściwego efektu – przykładowo ciemne kolory na ścianach koją i dają poczucie przytulności. Z drugiej strony ciemne kolory w nadmiarze optycznie pomniejszają przestrzenie. Z kolei kolory pastelowe oznaczają zdecydowanie się na równowagę i harmonię. Wypada też odnieść się do wpływu na samopoczucie. Zdania na ten temat wpływu na samopoczucie prawdopodobnie są różne i nie ma w tym nic zaskakującego, gdyż jest to kwestia indywidualna.

Poszukiwanie odpowiedniego koloru

Oryginalne koło barw złożone jest z czterech podstawowych kolorów. Jeśli jednak tylko chcemy, kolorów może powstać o wiele więcej. Koło kolorów pozwala na dużą dowolność! Oczywiście należy jednak pamiętać o zasadach, jakie obowiązują przy mieszaniu się kolorów. Trzeba wiedzieć, co z czym może zostać połączone i jakich efektów można się spodziewać. Jest to niebywale istotne choćby w kontekście aranżacji wnętrz – lepiej postawić na kolory zimne czy ciepłe barwy? To tylko jedno z wielu pytań, jakie można zadać.