Czym jest wiatrołap?
Wiatrołap inspiracje – budując dom warto wybrać projekt z wiatrołapem. Jest to niewielkie pomieszczenie do którego wchodzimy zaraz po wejściu do domu. Sprawdź dlaczego warto go mieć i jak go urządzić by spełniał swoją funkcję oraz dobrze się prezentował.
Wiatrołap inaczej nazywany także przedsionkiem lub gankiem oddziela część wejściową od strefy mieszkalnej. Jest to niewielkie pomieszczenie często uwzględnione w projektach domów jednorodzinnych. Chociaż jego budowa nie jest wymagana przez polskie prawo budowalne warto się na niego zdecydować. Nie każdy wie, że jeżeli zrezygnujemy z jego budowy wówczas konieczne będzie zastosowanie tzw. przegrody cieplnej czyli droższego rozwiązania jakim jest kurtyna powietrzna.
Funkcje wiatrołapu w domu
Jak sama nazwa wskazuje wiatrołap ma za zadanie zatrzymać masy powietrza napływające do domu z zewnątrz. Dzięki temu po otwarciu drzwi latem gorące powietrze, a zimą lodowate nie dostaje się do wnętrza domu. Funkcja izolacyjna jaką pełni pozwala zapewnić stałą temperaturę wewnątrz domu. Zwiększamy tym wydajność klimatyzacji latem, natomiast zimą podnosimy wydajność ogrzewania. Jest to pomieszczenie, które doskonale chroni przed wilgocią oraz hasałem wnętrze domu.
Pełni on jeszcze jedną ważną funkcję użytkową. Pomaga w utrzymaniu czystości wnętrza domu – to w wiatrołapie zostawiamy buty, kurtki czy parasole. Jeżeli mamy psa jest to miejsce gdzie możemy w spokoju wytrzeć mu łapy zanim wejdzie do środka.
Dodatkową funkcją jest przechowywanie. Możemy trzymać tutaj wózek dziecięcy czy sprzęt sportowy. Jeżeli nasz wiatrołap jest duży i wyposażony w pojemną szafę możemy w niej przechowywać odzież wierzchnią całej rodziny.
Jest to również ważny punkt komunikacyjny często łączący wnętrze domu, kotłownię, garaż z wyjściem na zewnątrz. Jeżeli pracujemy w domu nasze biuro na parterze może mieć bezpośrednie wejście z wiatrołapu tak by zapewnić prywatność i spokój pozostałym domownikom. Podobnie będzie miało się to do odbierania przesyłek od listonosza czy kuriera.
Sposoby na funkcjonalny wiatrołap
Wiatrołap w domu jednorodzinnym powinien być przemyślany. Zadbajmy o to by był na tyle duży aby zmieścili się w nim jednocześnie wszyscy domownicy, tak by tuż po wejściu do niego z zewnątrz można było od razu zamknąć za sobą drzwi.
Jeżeli w wiatrołapie znajduje się więcej drzwi łączących różne pomieszczenia zadbajmy o to by umieszczone był w taki sposób by nie kolidowały ze sobą.
Nowoczesny wiatrołap nie jest już tylko miejscem na przechowywanie kurtek i butów. Aktualnie jest to wizytówka całego domu. Zadbajmy by aranżacja wiatrołapu była spójna z aranżacją pozostałych pomieszczeń.
Najważniejszym meblem jest w przedpokoju duża szafa, która odpowiednio zagospodarowana pomieści obuwie, okrycia wierzchnie a nawet odkurzacz. Warto by oprócz niej w przedpokoju znalazło się wygodne siedzisko. Nikt przecież nie lubi ubierać butów na stojąco opierając się o ścianę.
Wybierając meble i dodatki do tego pomieszczenia zadbajmy by był one spójne z pozostałą częścią domu. Warto w takim miejscu dodatkowo postawić komodę lub konsolę, a na niej ozdobną misę czy wazon z żywymi kwiatami.
Aranżacja małego wiatrołapu
Zdecydowanie urządzając mały wiatrołap sprawdzi się tutaj styl glamour oraz jasne kolory. Aby rozświetlić małe pomieszczenie możesz postawić na duży żyrandol i duże lustro. Jeżeli chodzi o meble to zdecydowanie lepszym wyborem będą te w kolorze białym. Meble w kolorze drewna mogą zbytnio obciążyć tę małą przestrzeń. Warto rozważyć fronty mebli lakierowane w połysku, które dodatkowo rozświetlą przestrzeń.
Jeżeli nasze drzwi nie posiadają przeszkleń lub są one małe pozostaje nam sztuczne oświetlenie. Nie bójmy się oprócz lampy sufitowej zamontować dodatkowego oświetlenia w postaci kinkietu czy stojącej lampy. Dzięki temu wnętrze wiatrołapu wyda się większe niż jest w rzeczywistości.
Na podłogę najlepszym wyborem będzie gres w dużym rozmiarze. Tego typu płytki są łatwe w utrzymaniu czystości, optycznie powiększają pomieszczenie oraz są bardzo eleganckie.
Jeżeli natomiast nasz wiatrołap jest naprawdę mały wówczas zamontujmy w nim wieszak na odzież wierzchnią i małą półkę na obuwie. Koniecznie wygospodarujmy miejsce na duże lustro, które doda wnętrzu przytulności. Jeśli nie mamy wolnej ściany lustro możemy z powodzeniem przykleić np.na drzwiach wewnętrznych.
Czym jest wiatrołap zewnętrzny?
Jeżeli nasz dom już stoi, a my jednak chcemy stworzyć wiatrołap mamy dwie możliwości. Pierwsza to wydzielenie wiatrołapu wewnątrz domu, druga to wiatrołap zewnętrzny. Jeżeli chodzi o pierwszą opcje nie jest ona regulowana prawnie, natomiast druga owszem. Decydując się na wiatrołap zewnętrzny, którego powierzchnia nie przekracza 35m² wystarczające będzie zgłoszenie budowy. Jeżeli planujemy dużo większe pomieszczenie wówczas konieczne będzie wydanie pozwolenia na budowę.
Bez względu na styl naszego mieszkania warto by wiatrołapie rządziła zasada minimalizmu. W miarę możliwości nie zagracajmy go tak by zawsze prezentował się elegancko. W końcu to pierwsze pomieszczenie, które widzą nasi goście tuż po przekroczeniu progu naszego domu.