Kwiaty doniczkowe, które nie potrzebują światła dziennego, można ustawić na korytarzu, a nawet w ciemnej łazience. Są one polecane m.in. do tego, aby oczyścić powietrze z wszelkich zanieczyszczeń.
Kwiaty doniczkowe, które nie potrzebują światła dziennego, można wybrać do ciemnego mieszania. Dzięki temu, że nie potrzebują dużo światła, polecane są dla osób, które deklarują się jako te niemające “ręki do roślin”. Uprawa cieniolubnych roślin nie jest trudna i każdy będzie w stanie sobie z tym poradzić. Jakie rośliny nie są tak wymagające?
Kwiaty doniczkowe, które nie potrzebują światła dziennego – skrzydłokwiat i filodendron
Rośliny doniczkowe cieniolubne, które można wymienić na samym początku, to niezwykle popularne skrzydłokwiaty. Cechują się one tym, że mają wspólny środek. Liście z kolei rozchylają się na różne kierunki. Właściciele mogą być pewni tego, że nie będą one cierpieć na brak światła słonecznego. Doniczka może stanąć w każdym miejscu. Jeżeli ktoś boi się tego, że zapomina regularnie podlewać swoją roślinę, to może spać spokojnie. Skrzydłokwiaty będą w stanie sobie doskonale z tym poradzić.
Filodendron kocha ciemne miejsca! Ba! Jeżeli zostanie postawiony w miejscu, które jest pozbawione dużej ilości światła, będzie się jeszcze lepiej prezentował. Dzięki temu, że znajdzie ta roślina swoje miejsce w ciemnych pomieszczeniach, liście będą grubieć. Łodygi będą grube i pod wpływem wiatru, będą się pięknie poruszać. Są więc to idealne kwiaty doniczkowe do ciemnych pomieszczeń. Należy jednak pamiętać o tym, aby podłoże było lekko wilgotne. Nie można przesadzać z dużą ilością wody.
Zamiokulkas zamiolistny i Sansewieria – kwiaty domowe cieniolubne
Sansewieria gwinejska, która potocznie nazywana jest również wężownicą, to tak naprawdę sukulent. Jeżeli ktoś ma problem z jej rozpoznaniem, to koniecznie powinien zwrócić uwagę na jej liście. Swoim kształtem przypominać mogą one naostrzone do granic możliwości miecze. Nie można jej nadmiernie podlewać. Lepiej rzadziej, dzięki czemu można mieć pewność, że korzenie nie będą gnić. Inaczej może się bowiem okazać, że roślina w krótkim czasie padnie.
Jeżeli chodzi o kolejne kwiaty doniczkowe cieniolubne, to zalicza się do nich zamiokulkas. Jest to łatwa w uprawie roślina cieniolubna, która pod wpływem zbyt dużego dostępu do światła dziennego, zaczyna na liścia dostawać szpecące plamy. Będzie ona pięknie kwitnąć, o ile będzie rzadko podlewana. W związku z tym, że jest to typowa roślina, której naturalnym środowiskiem jest pustynia, zalecane jest podlewanie nawet jeden raz na dwa tygodnie. Zamiokulkas zamiolistny to idealne rozwiązanie dla tych, którzy zapominają o tym, że w ich domach znajdują się jakiekolwiek rośliny.
Monstera i inne rośliny nie wymagające światła
Warto sprawdzić monstery, jeżeli komuś zależy na tym, aby znaleźć coś do ciemnego mieszkania. Ciekawostką jest to, że popularność na te rośliny światła, które można wybrać do ciemnego pokoju, rośnie od kilku lat. Wynika to poniekąd z kształtu ich liście, jak również ich wielkości. Często na liściach można zauważyć dziury. Wielu nie wie, że jest to wynikiem nadmiaru promieni słonecznych. Lepszy będzie dla nich niedostatek światła, dzięki czemu nikt nie będzie musiał zmagać się z takim problemem.
Paprocie są idealne do ciemnego miejsca. Można je również postawić w domach, firmach, gdzie ma się do czynienia z niewielką ilością rozproszonego światła. Znane są już od wielu lat. Należy jednak uważać na to, aby ich nie przelać, ponieważ nadmiar wody może im zaszkodzić. Nie można ich ustawiać w przeciągach. Paprocie nie znoszą również dużej ilości ciepła, dlatego nie należy ustawiać ich przy grzejnikach. Najlepiej, jeżeli w pomieszczeniu zostanie utrzymana temperatura w okolicach 20 stopni Celsjusza.
Kwiaty doniczkowe, które nie potrzebują światła dziennego i lubią ciemne miejsca
Wśród innych roślin, które nie potrzebują tak dużego dostępu do światła słonecznego, można wymienić:
- zielistkę Sternberga;
- dracenę obrzeżoną;
- aloes;
- aglaonemę;
- peperomię;
- bluszcz;
- bromelię;
- grubosza;
- pieniążka;
- szpata pierzastego.
Kwiaty domowe lubiące cień są dobrą propozycją dla tych, którzy obawiają się, że nie są w stanie poświęcić roślinom odpowiedniej ilości uwagi. Należy jednak pamiętać o tym, że rośliny do ciemnego wnętrza, od czasu do czasu należy podlewać. Może niedobór światła nie jest w stanie im zaszkodzić, ale mogą one nie znieść za to dużej wilgotności powietrza. Każda osoba jest w stanie wybrać dla siebie taką roślinę, która nie wymaga częstego podlewania, a także doskonale będzie w stanie znieść północny parapet.