Czasy, kiedy musieliśmy wywieszać nasze mokre pranie na długich sznurkach w całym domu już minęły – teraz nie ma najmniejszego problemu, by do suszenia naszych ubrań zaprząc technologię. Suszarka elektryczna na pranie to zdecydowanie jedno z najciekawszych urządzeń AGD, na jakie możemy postawić, by nasze domowe obowiązki nie sprawiały żadnych problemów. Dzisiaj przyjrzymy się tej kwestii i zastanowimy się, czy lepsza będzie suszarka z pompą ciepła, czy może klasyczna suszarka kondensacyjna. 

Suszarka z pompą ciepła – co to jest? 

Żeby dobrze zrozumieć, czym suszarka do ubrań z pompą ciepła różni się od innych wersji tego urządzenia, przyjrzyjmy się pokrótce temu, jak ogólnie działa suszarka elektryczna na pranie. Jej wygląd jest zbliżony do klasycznej pralki, czasami możemy znaleźć też takie urządzenia, w których łączy się funkcję prania i suszenia, otrzymując pralko-suszarki. Chociaż suszarka z pompą ciepła, jak i inne wersje tych sprzętów służą temu samemu celowi, czyli osuszeniu naszej mokrej odzieży, to mechanizm ich działania jest już nieco inny. 

Suszarka wywiewowa, kondensacyjna i suszarka z pompą ciepła 

Zacznijmy od najbardziej klasycznej wersji suszarki, czyli suszarki wywiewowej. Jest to najprostsza wersja tego urządzenia w kontekście jego działania, co przekłada się na jej cenę – suszarka wywiewowa będzie zazwyczaj tańsza niż chociażby suszarka z pompą ciepła. Jednakże, coś za coś – suszarka wywiewowa jest też najbardziej problematyczna, jeśli chodzi o jej instalację. Działa ona w taki sposób, że wprowadza do bębna ciepłe powietrze, które suszy naszą odzież i następnie odprowadza je na zewnątrz. Jak można się łatwo domyślić, to powietrze jest bardzo gorące i mokre, więc suszarka wywiewowa musi być podłączona do komina lub systemu wentylacyjnego. 

Działanie suszarki kondensacyjnej jest nieco inne. Podobnie jak suszarka wywiewowa, wprowadza ona gorące powietrze do bębna i suszy nasze pranie, ale nie odprowadza powstałej pary na zewnątrz. Zamiast tego skrapla ją – para zmienia się w wodę i osadza w specjalnym pojemniku. Po każdym suszeniu musimy osuszyć pojemnik na wodę, jednak w związku z tym, suszarka kondensacyjna nie wymaga od nas skomplikowanych połączeń. 

Suszarka z pompą ciepła jak chociażby Electrolux PerfectCare 900 jest niczym innym, jak nieco zmodernizowaną wersją klasycznej suszarki kondensacyjnej. Także skrapla ona parę do specjalnego pojemnika i także nie trzeba podłączać jej do wentylacji. Różnica w działaniu obu tych urządzeń polega na tym, że suszarka z pompą ciepła ogrzewa powietrze w inny sposób. Jak jej sama nazwa wskazuje, używa w tym celu pompy ciepła, którą można porównać do odwróconej lodówki. Lodówka oddaje ciepłe powietrze ze swojego wnętrza, przez co w środku może panować chłód. Pompa ciepła pozyskuje ciepło z otoczenia i używa go do ogrzania prania. 

Suszarka z pompą ciepła? Za i przeciw 

Jakie wady i zalety ma suszarka z pompą ciepła? Zacznijmy od wad, gdyż jest ich zdecydowanie mniej. Właściwie, jest tylko jedna – cena. Suszarka z pompą ciepła to najdroższy rodzaj tego urządzenia, jaki możemy kupić. Tego samego nie możemy powiedzieć o kosztach jej eksploatacji, przejdźmy więc do zalet, jakie może zaoferować nam dobra suszarka z pompą ciepła. 

Przede wszystkim – suszarka z pompą ciepła to najbardziej ekologiczne rozwiązanie. Niesie to za sobą oczywiście zalety dla środowiska naturalnego i naszej planety, ale nie tylko. Dzięki niskiemu zużyciu prądu, przy użyciu suszarki z pompą ciepła, nasze rachunki za prąd będą znacznie niższe. Wynika to z faktu, że pompa ciepła to wyjątkowo ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie. Z tych samych powodów, ogrzewanie pompą ciepła jest coraz bardziej popularne w domach. 

Suszarka z pompą ciepła nie zniszczy także naszych ubrań. Nie mówimy o tym, że inne by to zrobiły, ale ryzyko jest znacznie większe. Pompa ciepła pozwala na dokładne wysuszenie prania w optymalnej temperaturze, która nie jest skrajnie gorąca. Dzięki temu wiemy, że nasze tkaniny się nie skurczą ani nie rozciągną. 

Czy suszarka z pompą ciepła to dobry zakup? Zdecydowanie tak – jest to jedno z najwygodniejszych w użyciu, praktycznych i tanich w eksploatacji urządzeń AGD. Ich wada to właściwie tylko cena, ale ze względu na tanie użytkowanie, taka inwestycja szybko nam się zwróci.